fbpx

Zadbajmy o wodę deszczową w ogrodzie

Planowane rozszerzenie tzw. podatku od deszczu na właścicieli mniejszych i mniej zabudowanych niż dotychczas posesji sprawia, że nasze przydomowe inwestycje realizujemy, zwracając większą uwagę na powierzchnie przepuszczalne i biologicznie czynne. Zapewniając swobodny odpływ deszczówki do gruntu oraz naturalną wegetację roślin, stanowią one nie tylko sposób na uniknięcie czy zmniejszenie dodatkowych opłat. To przede wszystkim nasz wkład w troskę o racjonalne gospodarowanie wodą. Czy na stosunkowo niedużych działkach oznaczają rezygnację ze ścieżki lub parkingu?

ażurowe kostki ekologiczne w ogrodzie

Dobry plan

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście posiadanie dużej, wolnej przestrzeni, którą można swobodnie urządzać, zachowując wystarczającą ilość powierzchni biologicznie czynnych. Nie zawsze jest to łatwe czy możliwe, gdyż na wielu działkach same budynki zajmują już sporo miejsca, a zależy nam, by dodatkowo ciągi komunikacyjne były utwardzone betonowymi kostkami lub płytami. Zadbajmy więc o profesjonalny projekt, który w pełni wykorzysta każdy dostępny metr kwadratowy. Warto wprowadzić tam jak najwięcej zieleni, ale nie musimy wcale rezygnować ze stabilnych podjazdów czy ścieżek. W otoczeniu drzew, krzewów i trawy możemy poprowadzić nawierzchnię z elementów ażurowych.

Nawierzchnie eco  Kostka brukowa ażurowa - Stream Line Libet

Ażurowe kostki i płyty z betonu to sprawdzony sposób na realizację solidnego, utwardzonego podłoża umożliwiającego jednocześnie swobodny odpływ wody opadowej do gruntu oraz wegetację roślin. Możemy przy tym dobierać modele, które w zależności od kształtu, rozmiaru i sposobu ułożenia zapewniają zróżnicowany udział wolnych, przepuszczalnych przestrzeni w całej konstrukcji ścieżki czy podjazdu. Przykładowo, niektóre kostki oferują bardziej zwartą zabudowę, uwzględniającą np. kilkanaście procent powierzchni przepuszczającej wodę, inne pozwalają na uzyskanie jej na poziomie przekraczającym 20-30%. Ciekawą alternatywą dla klasycznych ażurów są kostki pełne, posiadające specjalne, duże odstępniki, które zwiększają szczeliny między elementami, a co za tym idzie – nie utrudniają naturalnej retencji. Można też pomyśleć o materiałach wyglądających jak klasyczne kostki, ale charakteryzujących się porowatą, wodoprzepuszczalną strukturą.

Skuteczna retencja

Bardzo dobrym rozwiązaniem wspierającym gospodarowanie wodami opadowymi na działce są tzw. skrzynie rozsączające. Podpięte do systemu rynnowego i dyskretnie zamontowane pod ziemią, skutecznie gromadzą deszczówkę w celu jej magazynowania lub rozsączenia do gleby. Sprawdzają się przy tym nie tylko jako sposób na zadbanie o wodę w sytuacji coraz większego jej deficytu. Zdolność do regulowania jej przepływu pozwala nam również chronić działkę przez podtopieniami w ulewne dni, gdy nagle pojawia się jej nadmiar.

Efektywnie i efektownie

Kostka brukowa ażurowa Galico Libet - widok z góryPlanując realizację ekologicznych nawierzchni pamiętajmy, by spełniały one nasze oczekiwania estetyczne. Zastanówmy się, czy wybrany design (kolor, kształt, rozmiar) będzie pasował do otaczającej architektury. Możemy postawić zarówno na uniwersalne, klasyczne formy prostokątów, kwadratów lub sześcioboków, jak i na bardziej abstrakcyjne, nieregularne propozycje. Produkty ażurowe i z odstępnikami bardzo łatwo też połączyć z innymi atrakcyjnymi akcentami składającymi się na finalną aranżację. Powstające dzięki nim wolne przestrzenie to idealne miejsce na wypełnienie trawą czy naturalnymi kruszywami ozdobnymi. Tworząc jedną spójną całość, kompozycje takie sprawiają, że otoczenie domu nabiera charakteru, jest unikatowe, a jednocześnie przyjazne dla środowiska.

Skontaktuj się z nami

Dodawanie do schowka...
Produkt został dodany do schowka.
Ten produkt jest już w schowku.
Maksymalna liczba produktów w schowku to 6.