fbpx

Sposób wykonania tarasu metodą na sucho

Taras stał się nieodłączną częścią każdego nowobudowanego domu. To właśnie tam spędzamy większość wolnego czasu – organizujemy spotkania lub relaksujemy się w rodzinnym gronie. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie materiału, z którego zostanie wykonana podłoga tarasu. Jeśli zależy nam na komforcie użytkowania, warto zdecydować się na materiał trwały, funkcjonalny i odporny na skrajne warunki atmosferyczne.


Ostatnie lata przyniosły w dziedzinie materiałów do aranżacji nawierzchni wiele pozytywnych zmian.Jednymi z ciekawszych rozwiązań są nowoczesne, betonowe płyty tarasowych. Łączą one wszystkie pożądane cechy; są piękne i komfortowe w użytkowaniu, a przy tym wytrzymałe i odporne. Ich niewątpliwą zaletą jest także to, że są dedykowane przede wszystkim do zabudowy na sucho czyli na gruncie, bez użycia klejów i betonowych wylewek.

Bez wylewania betonu, bez czekania

Na budowlanych forach internetowych mnożą się wpisy opowiadające o konieczności skucia betonowego tarasu przed ułożeniem wybranej nawierzchni. Wykonanie tarasu metodą tradycyjną („na mokro”) zajmuje co najmniej 30 dni. Ten sam efekt w technologii „na sucho” można osiągnąć w jeden dzień.

Oprócz niższych kosztów wykonania łatwiej będzie zadbać o taras także w przyszłości. Ewentualną wymianę uszkodzonych elementów można wykonać szybko i samodzielnie. W przypadku płytek klejonych i zabudowanych „na sztywno” nie jest to możliwe. Technologia na gruncie ma trzy główne walory; jest szybka w montażu, ekologiczna (wodoprzepuszczalna), i w porównaniu do tarasu wykonanego metodą na mokro, tańsza o prawie 40%mówi Tomasz Kopyra, koordynator ds. rozwoju rynku firmy Libet

Aby taras służył nam przez wiele lat należy wykonać go zgodnie ze sztuką budowlaną. W pierwszej kolejności należy wykonać projekt, w którym uwzględnić należy: wymiary powierzchni, realne obciążenia nawierzchni, sposób odwodnienia oraz wzór płyt i sposób ich układania. Przystępując do realizacji zabudowy, należy wytyczyć powierzchnię tarasu oraz usunąć humus i grunt rodzimy na głębokość co najmniej 20-30 cm. Następnie trzeba wyrównać powierzchnię gruntu rodzimego oraz wykonać docelowe spadki (od 0,5-3 %) za pomocą piasku. Spadki należy wykonać w kierunku od budynku na zewnątrz. Kolejnym krokiem jest dokładne zagęszczenie powierzchni wyrównawczej wraz ze spadkami.

– Na tak przygotowane podłoże kładziemy warstwę geowłókniny, która zatrzyma wszelkie nieczystości, jakie mogłyby wydostać się na powierzchnię w czasie parowania wody. Układamy ją na tak zwaną zakładkę o szerokości około 15-20 cm. Warto także pamiętać o zrobieniu kołnierza z geowłókniny, który dodatkowo zabezpieczy ściany przed niekorzystnym działaniem wód opadowych. Na ułożoną geowłókninę należy wysypać warstwę odcinającą o grubości około 10-20 cm, używając do tego celu pospółki lub grubego piasku. Pojedynczą warstwę podbudowy trzeba następnie dokładnie zagęścićwyjaśnia Tomasz Kopyra Kolejne warstwy podbudowy wykonujemy analogicznie, powtarzając proces wysypywania i zagęszczania. Tak przygotowaną nawierzchnię odcinającą możemy obsypać gruntem rodzimym. Kolejnym krokiem jest wykonanie warstwy nośnej z kruszywa łamanego 0-31,5 mm. W zależności od ostatecznej wysokości posadowienia tarasu możemy wykonać kilka warstw nośnych o grubości od 10-20 cm. Należy pamiętać o dokładnym zagęszczeniu każdej następnej warstwy. Ostatnią warstwą podbudowy naszego tarasu jest gruba na 3-4 cm, niezagęszczona powierzchnia odsiewek kamiennych 0-7 mm. Zakończywszy prace nad podbudową, możemy przystąpić do wykonania nawierzchni tarasu, czyli do ułożenia płyt. Pamiętajmy przy tym o zachowaniu jednolitych odstępów o szerokości około 5-15 mm pomiędzy poszczególnymi płytami. W trakcie układania na bieżąco kontrolujemy poziomy sąsiadujących płyt, wyrównując różnice za pomocą białego gumowego młotka (czarna guma może zostawić ślady na jasnych płytach).

Impregnacja i fugowanie płyt tarasowych

Ułożone płyty Impressio należy następnie zaimpregnować. Jeśli taras wykonujemy w technologii „na sucho”, płyty impregnujemy przed fugowaniem. Najlepiej użyć do tego celu specjalnego impregnatu do płyt typu wet cast Libet Impregnatu. Podczas impregnacji należy używać rękawic, okularów i ubrania ochronnego. Impregnat należy nanieść dwukrotnie. Ostatnią czynnością jest fugowanie. W tym celu całość tarasu zasypujemy drobnym piaskiem płukanym 0-2 mm, a następnie za pomocą szczotki wypełniamy nim odstępy między płytami. Czynność tę powtarzamy kilkakrotnie, aż do całkowitego wypełnienia odstępów.

Rekomendowanym sposobem na sprawne zafugowanie tarasu jest użycie fugi żywicznej, która ma wiele zalet. Fuga żywiczna to najlepszy materiał do wykończenia nawierzchni z płyt tarasowych lub betonowych kostek brukowych. Wygodnie się ją nakłada i komfortowo użytkuje. Ponadto jest wodoprzepuszczalna a woda jej nie wypłukuje. Po zakończeniu fugowania taras jest gotowy do użytkowania tłumaczy ekspert Libetu

Skontaktuj się z nami

Dodawanie do schowka...
Produkt został dodany do schowka.
Ten produkt jest już w schowku.
Maksymalna liczba produktów w schowku to 6.
imitation rolex rolex superclone replica watch www.internationalstandardsbook.com