W przeciwieństwie do kostki brukowej, płyty tarasowe oraz elementy małej architektury pozwalają na dużo większą swobodę przy wyborze metody montażu. Jednym z prostszych sposobów zamocowania elementów na tarasie i wewnątrz domu, a także wykonania ciekawych konstrukcji architektonicznych w ogrodzie, jest wykorzystanie specjalnego kleju do betonu. W jaki sposób przeprowadzić cały proces, aby uniknąć niepotrzebnych błędów i zaniedbań? Oto kilka podstawowych wskazówek.
Wykańczając nawierzchnię wokół domu oraz aranżując ogród, coraz częściej decydujemy się na wykorzystanie betonowych kostek lub płyt nie tylko na tarasie czy ścieżce, ale i przy budowie elementów małej architektury. Montaż takich niedużych konstrukcji betonowych możemy wykonać za pomocą specjalnego kleju. Metoda ta jest ostatnio coraz częściej wykorzystywana, gdyż przy niewielkim nakładzie pracy pozwala uzyskać estetyczne i solidne wykończenie. Decydując się na odpowiedni preparat, najlepiej sięgnąć po taki, który znajduje się w ofercie producenta wybranych przez nas materiałów. W przypadku produktów takich jak gresy porcelanowe Libet Ceramic, płyty Libet Impressio czy elementy uzupełniające z linii Libet Completto, idealnie sprawdzi się Libet Klej do betonu 2w1. Ten stworzony na bazie polimeru jednoskładnikowy, bezbarwny klej-uszczelniacz samoczynnie utwardza się pod wpływem wilgoci zawartej tak w powietrzu, jak i w łączonych materiałach. Już same jego właściwości gwarantują doskonałą przyczepność, niemniej aby mieć pewność jak najsilniejszego wiązania warto przed zamocowaniem danego elementu zadbać również o kilka szczegółów. Po pierwsze – klejoną powierzchnię, tak podłoża, jak i wszystkich elementów, należy dokładnie oczyścić, zarówno z pyłu, jak i z ewentualnych tłustych osadów i innego typu zabrudzeń. Jeśli prace wykonujemy na zewnątrz, powinniśmy zadbać o optymalne warunki temperaturowe (od +15 do +20°C) oraz wilgotność powietrza (najlepiej na poziomie około 60%). Klej wyciskamy punktowo lub pasmami na jedną z klejonych powierzchni. Gdy jest ona szeroka nakładamy go „faliście”, aby zwiększyć przyczepność. Ważne, aby nie aplikować kleju w sposób ciągły oraz zapewnić kontakt spoiny z powietrzem, ponieważ utwardzenie następuje się pod wpływem wilgoci. Dodatkowo, w przypadku montażu płyt tarasowych na klej bardzo ważna jest podbudowa. Betonowe podłoże powinno być równe, jednolite, pozbawione pęknięć oraz starannie wyczyszczone.
Metoda montażu na klej to w rzeczywistości bardzo prosty sposób na stworzenie choćby dekoracyjnych kwietników, które wpłyną pozytywnie na estetykę oraz aspekt użytkowy naszego ogrodu.