W nowoczesnych projektach aranżacji przestrzeni coraz częściej wykorzystywane są rozmaite elementy małej architektury. Znakomicie sprawdzają się jako gotowe meble czy niebanalne dekoracje, z powodzeniem wprowadza się je także do rozbudowanych koncepcji zagospodarowania otoczenia. Z myślą o tych, którzy cenią nowoczesne, a przy tym funkcjonalne rozwiązania, powstała linia Libet Stampo – eleganckie, wykonane z betonu architektonicznego bryły zachwycają wyjątkową estetyką, a przy tym są niezwykle praktyczne i trwałe. Podpowiadamy, jak prawidłowo postępować z tego rodzaju produktami.
Montaż ma znaczenie
Aktualnie w kolekcji Libet Stampo znaleźć można interesujące propozycje betonowych plastrów miodu, donic, sześcianów, kul czy piłek golfowych. Specyfika tych wyrobów wymaga należytej dbałości przy ich montażu, niezależnie od tego, w jakiej scenerii są wykorzystywane. Podłoże pod produktami musi być równe, płaskie, stabilne i odpowiednio utwardzone. Poszczególne elementy należy wypoziomować i ustawić w taki sposób, aby całą swoją dolną płaszczyzną przylegały do niego. Pamiętajmy przy tym o uwzględnieniu wagi wybranej dekoracji.
Powierzchnia betonu architektonicznego pokryta jest cienką warstwą „mleczka cementowego”, dlatego nie jest on odporny na uderzenia twardymi i ostrymi przedmiotami, które mogą w rezultacie spowodować zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Beton to materiał twardy, ale zarazem kruchy, dlatego stosuje się przy nim narzędzia z tworzyw sztucznych lub drewna.
Użytkowanie w okresie zimowym
Większość produktów z linii Libet Stampo charakteryzuje się odpornością na działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku, dostępnych w trzech rozmiarach Donic, zwłaszcza jeśli planujemy wypełnić je roślinnością. Wielkość powinna być tu dostosowana do wymiarów bryły korzeniowej rośliny oraz uwzględniać jej przyszły rozrost. Bardzo ważne jest też zastosowanie warstwy dylatacyjnej, która umożliwia kompensację naprężeń powstałych w wyniku zmiany objętości wsadu, np. ziemi, na skutek zamarzania zawartej w nim wody. W tym celu Donicę na całej wysokości wypełnienia należy wyłożyć nienasiąkliwym materiałem izolacyjnym o grubości od 2 do 4 cm (np. nienasiąkliwą pianką poliuretanową). Niezależnie od przeznaczenia produkt musi posiadać w swoim dnie otwór umożliwiający odprowadzanie nadmiaru wody. Aby zapewnić jego drożność na dnie elementu powinniśmy wysypać warstwę drenażową, np. z keramzytu, o grubości ok. 10-15 cm. Pomiędzy warstwą drenażową a materiałem wsadowym należy zastosować geowłókninę uniemożliwiającą zapychanie się warstwy drenażowej oraz otworu odpływowego drobnymi frakcjami z materiału wsadowego. Niedrożność otworu podczas ujemnych temperatur może doprowadzić do zmiany objętości zamarzniętej w elemencie wody i tym samym powstawania rys i pęknięć.
Pielęgnacja i czyszczenie
Elementy Libet Stampo nie wymagają dodatkowych zabiegów zabezpieczających – są impregnowane przez producenta. Do usuwania zalegającego na nich śniegu i lodu nie wolno stosować środków odladzających ani ostrych narzędzi, a w przypadku wystąpienia zabrudzeń należy niezwłocznie usunąć je za pomocą szmatki i łagodnego detergentu. Niewskazane jest także wykorzystywanie preparatów na bazie kwasu, silnych alkaliów i innych środków chemicznych, mogących wejść w reakcję z betonem lub impregnatem. Ich użycie może spowodować powstanie trwałych odbarwień oraz uszkodzeń (wżery, złuszczenia) powierzchni betonu. Do czyszczenia nie należy również używać past czy detergentów o właściwościach ściernych.