Urządzając dom zwykle staramy się, aby wszystkie elementy wystroju idealnie ze sobą współgrały i wzajemnie się dopełniały. Zasada taka obowiązuje jednak nie tylko w przypadku wnętrz, ale jest aktualna również w odniesieniu do samego budynku i otaczającej go przestrzeni.
Kostka brukowa to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych do aranżacji nawierzchni wokół domu. Nic w tym dziwnego – jest ona wytrzymała, odporna i trwała, a do tego występuje w nieograniczonej liczbie wariantów. Szeroka gama dostępnych rozmiarów, wzorów i kolorów kostki sprawia, że bez trudu można znaleźć produkt idealnie spełniający nasze wymagania. Zanim zdecydujemy się na konkretną kostkę warto jednak upewnić się, że będzie ona pasowała do klimatu naszej posesji i współgrała ze stylistyką budynku. Jak się o tym przekonać? Wystarczy znajomość kilku aranżacyjnych reguł.
Spójność stylów
Podstawową zasadę projektowania przestrzeni wokół domu zawrzeć można w jednym określeniu: harmonia. Wybierając kostkę należy zatem zadbać, aby pasowała ona do bryły budynku pod względem barwy, struktury i stylu. W przypadku domów zaprojektowanych w klasycznym duchu najlepiej sprawdzi się niewielka kostka Pepito, postarzane kostki Merano czy Atrio z linii Libet Decco Antico lub też elementy Stone Road z linii Libet Decco Monocolor, wyglądem przypominające staromiejski bruk. Ultranowoczesne obiekty doskonale prezentować się będą natomiast wśród przestrzeni ułożonej z dużych, prostokątnych kostek Innovatio i Vertigo z kolekcji Libet Decco Monocolor lub też oryginalnych, nieszablonowych elementów Cadena ECO, rozrzuconych luźno na trawie czy żwirze.
Moc kolorów
Jeżeli chodzi o kolorystykę to dobrym pomysłem jest sięgnięcie po kostkę z tej samej palety barw, której użyto do wykończenia elewacji. Zasada ta dotyczy przede wszystkim budynków utrzymanych w stylu klasycznym lub retro. Można wybrać identyczny odcień lub też zastosować łagodne przejście między tonacjami, np. łącząc ze sobą kilka różnych wariantów brązu albo szarości. Stworzenie spójnej kompozycji na linii budynek-nawierzchnia umożliwią również kolorystyczne melanże, charakterystyczne dla kostek z kolekcji Durango, Imola czy też Akropol. Co ciekawe aranżacyjną harmonię, szczególnie w przypadku minimalistycznych projektów, można osiągnąć również poprzez kontrast. Dom o białej lub jasnoszarej elewacji będzie doskonale prezentował się na tle antracytowych kostek z linii Libet Decco Monocolor, natomiast nowoczesny budynek z ciemną fasadą może tworzyć zgodną kompozycję z nawierzchnią w kolorze bieli.