Prosta, szybka i tania, a przy tym niezawodna to podstawowe zalety technologii tarasu wentylowanego. Do tego należy dodać jeszcze jedną – Kowalski może wykonać taki taras samodzielnie, bez pomocy fachowców i bez użycia specjalistycznych narzędzi.
Im prostsza technologia, tym mniejsze ryzyko popełnienia błędów wykonawczych i dłuższe życie produktu. Ta uniwersalna zasada idealnie sprawdza się także w kwestii układania tarasu, który ma przecież cieszyć oczy i służyć przez wiele lat. Technologia wykonania tarasu wentylowanego, w porównaniu ze wszystkimi innymi, jest najprostsza, jej koszty – najniższe, a efekty tak użytkowe, jak i estetyczne – w pełni zadowalające.
– Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń w układaniu tarasów wentylowanych – przekonuje Kamil Drewczyński z firmy Libet. – Ta technologia sprawdza się zarówno na gruncie, jak też nowych i starych wylewkach betonowych. Wszystko to sprawia, że technologia tarasów wentylowanych jest bardzo popularna i chętnie wybierana przez inwestorów indywidualnych i developerów.
Same zalety
Konstrukcję tarasu wentylowanego tworzą płyty zamontowane na specjalnych wspornikach ustawionych na stabilnym podłożu. Do jej wykonania nie są więc potrzebne ani specjalistyczne narzędzia, ani też wyjątkowe umiejętności. Znacznie prostsze i wymagające mniej czasu jest przygotowanie podłoża, a uzyskana nawierzchnia lekka, trwała i pod każdym względem bezpieczna. Przestrzeń pomiędzy płytami a gruntem, jest idealnym miejscem na poprowadzenie niezbędnych instalacji, np. elektrycznej, alarmowej, oświetleniowej czy wodnej. I co ważne, można to zrobić w dowolnym czasie, a nie tylko w chwili układania tarasu.
Ponadto technologia ta gwarantuje dobrą wentylację tarasu oraz ułatwia odprowadzanie wód opadowych. Sprawia też, że nawierzchnia tarasu jest mrozoodporna i nie straszne jej niszczące działanie zamarzającej wody. Ważną zaletą technologii wentylowanej jest nie tylko proste i szybkie zamontowanie płyt tarasowych, ale również, gdy zaistnieje taka potrzeba lub konieczność, błyskawiczny demontaż na każdym etapie użytkowania.
– W przypadku wystąpienia awarii np. instalacji wystarczy podnieść płytę lub płyty i usunąć uszkodzenie, a potem położyć je na swoje miejsce – mówi Kamil Drewczyński. – Także zmiana nawierzchni ze względów estetycznych sprowadza się do szybkiej zmiany płyt tarasowych na nowe. Zdjęte płyty, podobnie jak wsporniki, o ile nie posiadały mechanicznych uszkodzeń i zniszczeń, nadają się do powtórnego wykorzystania np. w innym miejscu.
Kowalski układa taras
Wykonanie tarasu w technologii wentylowanej obejmuje dwa zasadnicze etapy: przygotowanie podłoża oraz układanie płyt na wspornikach. Prawidłowo przygotowane podłoże powinno być stabilne i równe oraz ułatwiające odprowadzanie wody, co wiąże się z zachowaniem spadków na zewnątrz. Należy je również zabezpieczyć przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych np. papą termozgrzewalną, zwracając szczególną uwagę na uszczelnienie narożników. Dopiero na takim podłożu można ustawiać wsporniki, stanowiące oparcie dla płyt tarasowych.
Wsporniki są wytwarzane z odpowiednich tworzyw sztucznych, które dobrze przenoszą obciążenia przy tak przy dodatnich, jak i ujemnych temperaturach, nie uginają się, nie zginają i są odporne na uszkodzenia. Dostępne są dwa typy: o wysokości stałej (8 i 35 mm) oraz regulowanej (w zakresach 60-47 i 60-90 mm), a ich wybór zależy głównie od rodzaju podłoża i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Bezpośrednio na wspornikach układane są płyty tarasowe.
Monza Elegante i Monza Colormix
Przestrzeganie zasad wykonywania tarasu wentylowanego oraz dobór odpowiednich płyt zapewni mu równą i estetyczną nawierzchnię. Należy wybierać płyty tarasowe najlepiej o prostym, regularnym kształcie oraz, co ważne, takiej samej grubości. Dzięki temu po ułożeniu utworzą równą płaszczyznę, dobrze spasowaną na stykach i bez efektu tzw. ząbkowania, który może powodować dyskomfort dla użytkowników. Firma Libet posiada w swojej ofercie płyty tarasowe przystosowane do układania w technologii wentylowanej. Szczególnie polecane są płyty Monza Elegante i Monza Colormix z linii Libet Impressio. Mają one kształt kwadratu 40×40 cm i grubość 4 cm. Dostępne są w sumie w czterech kolorach: solaro, granito, bianco carrera oraz pastello, pozwalających na tworzenie indywidualnych kompozycji.