Płyty z gresu porcelanowego to doskonały sposób na zabudowę tarasów, ścieżek, placów i innych nawierzchni wokół budynków. Są bardzo atrakcyjne wizualnie, komfortowe w użytkowaniu, łatwe w pielęgnacji oraz odporne na oddziaływanie takich czynników, jak obciążenia, rysowanie, ścieranie, woda, różnice temperatur, sól, kwasy itp. Jak je montować, by uzyskać stabilną strefę relaksu? Do dyspozycji mamy kilka sprawdzonych sposobów, które możemy dostosować do swoich potrzeb i warunków otoczenia
Naturalne podłoże
Jedną z najprostszych i najszybszych metod jest układanie płytek na podbudowie z kruszyw naturalnych („na sucho”). Sprawdza się najlepiej tam, gdzie nie występują żadne komplikacje związane ze specyfiką terenu. W ten sposób możemy zaaranżować np. taras, poprowadzić ścieżkę albo utwardzić podłoże przy grillu, a dodatkowo zrealizować to w taki sposób, by umożliwić swobodny odpływ wody deszczowej między poszczególnymi elementami do gruntu. Technika ta nie ogranicza się do położenia produktów „na ziemi”. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. O czym warto pamiętać?
Montaż „w trawie”:
Montaż na samym żwirze:
Zobacz film na LibetTV
Klej do płyt
Kolejna popularne rozwiązanie polega na tradycyjnym przyklejaniu ceramiki do odpowiednio przygotowanego, stabilnego (wysezonowanego) podłoża. W skrócie wygląda to tak:
Zaprawa drenażowa
Wyjątkowo trwałą alternatywę dla kleju stanowi zaprawa drenarska. Stosowana do wykonywania nośnych, wodoprzepuszczalnych warstw podkładowych, tworzy bardzo solidne podłoże (brak klawiszowania płyt, wodoprzepuszczalność, mrozoodporność, jednorodna podbudowa). Co jeszcze warto wiedzieć o tej technologii mocowania?
Zobacz film na LibetTV
Wsporniki tarasowe
Cieszące się rosnącą popularnością specjalne wsporniki tarasowe to niezwykle szybki i skuteczny sposób, by stworzyć stabilny i wygodny taras wentylowany. Wybierając tę metodę realizacji nawierzchni pamiętajmy, że:
Zobacz film na LibetTV